Przygotowanie do sezonu - jak dobrać ubranie do jazdy na nartach

Kwestia stroju w narciarstwie jest równie ważna, co dobranie odpowiednich desek, wiązań czy butów. Kompletny strój narciarza składa się z: bielizny termicznej (kalesony, podkoszulek), skarpet, spodni, bluzy, kurtki, rękawic. O każdym z elementów można napisać oddzielny artykuł. Tutaj wymienię kilka ogólnych porad, które będą dotyczyły przede wszystkim okrycia wierzchniego, czyli spodni narciarskich i kurtki.

Materiały

Strój narciarza powinien być równocześnie lekki, ciepły i nieprzemakający . Lekki, ponieważ wygodniej i przyjemniej jest jeździć na nartach, kiedy nie musimy dźwigać na sobie kilogramów wełny czy puchu. Ciepły, gdyż często musimy uprawiać białe szaleństwo w niesprzyjających temperaturach, które oscylują wokół 15-20 stopni poniżej zera.

Dodatkowo, co jest oczywiste, nasze ubranie powinno być wykonane z materiałów nieprzemakających. Zmoczyć się możemy na trzy sposoby. Po pierwsze upadając w śnieg. Po drugie czasem zdarza się, że pada. Niekiedy śnieg a sporadycznie nawet i deszcz. Trzecim źródłem, które może zachwiać nasz komfort wilgotności jest nasze ciało. Uprawiając narciarstwo najzwyczajniej w świecie się pocimy. Dlatego też nasz strój powinien być "oddychający". To znaczy tak skonstruowany, żeby przepuszczać wilgoć w jedną stronę (na zewnątrz) a nie dopuszczać je z zewnątrz. Generalnie szukamy kurtek/spodni z membraną. Najbardziej znane materiały tego typu to: Gore-tex, Polartec, eVent. Będąc już w sklepie możemy zwrócić uwagę na jakość membrany czyli jej oddychalność. Im wyższa przepuszczalność tym lepiej ale też oczywiście wzrasta cena. Najnowszym, tegorocznym dinksem proponowanym nam przez producentów ubrań jest mapping. "Mapping - zwiększa komfort użytkowania poprzez inteligentne zaprojektowanie odzieży. Patrząc na ludzkie ciało jak na mapę, widzimy na nim różne strefy klimatyczne". Chodzi o to, że ludzkie ciało inaczej zachowuje się w różnych swoich częściach. I tak np. naukowcy wykryli, że kobiety marzną przede wszystkim w nadgarstkach i na karku. W związku z powyższym proponują lekkie kurtki, które są specjalnie wzmacnianie, ocieplane na przedramionach i w górnej części pleców.

Bezpieczeństwo

System, istniejący już od ładnych kilku sezonów, mający zapewnić nam w górach bezpieczeństwo to Recco. Należy mieć na sobie przynajmniej jedną część stroju (spodnie lub kurtka), która posiada taki gadżet. Oczywiście nikomu nie życzymy aby kiedyś musiał z niego korzystać. Recco pomaga ekipom poszukiwawczym odnaleźć osoby zasypane przez lawiny. To małe coś wszyte w nasze ubranie wysyła sygnał, który odbierają ratownicy.

Kolor, krój

Tutaj właśnie jesteśmy świadkami zmiany zachodzącej od tego sezonu na światowych rynkach. Kilka lat temu popularne były ostre, wybijające się kolory (czerwony, żółty, pomarańczowy). Było to podyktowane głównie względami bezpieczeństwa. Jasne, rażące kolory są lepiej widoczne. Na śniegu czy we mgle. Następnie mieliśmy okres kurtek o charakterystyce sportowej. Dynamiczny krój, "rajdowa" sylwetka. Najnowsze trendy są "miejskie". Stroje narciarskie coraz częściej upodabniają się (krojem, kolorem) do zwyczajnych ubrań. Imitacje dżinsu jako materiału czy spodni wyglądających jak "bojówki".

Nasza rada? Komfort przede wszystkim. Wybierz coś, w czym czujesz się dobrze i wygodnie. Idź z duchem mody ale nie daj się jej zwariować.

Anna Chodkiewicz

Autorka jest instruktorem narciarstwa PZN, pasjonatką białego szaleństwa. Na nartach jeździ od 30 lat, wielokrotnie wyjeżdżała z dziećmi jako instruktorka zarówno w Polsce jak i za granicą.

Copyright © Agora SA